Foodtrack - kawa z ekspresu zasilanego akumulatorom

Foodtrack w szczerym polu ? Czemu nie, zakładając odpowiednio dużą ilość akumulatorów jest to wykonalne.

Moda na objazdową kuchnię polową przyszła do nas, podobnie wiele innych świetnych pomysłów na biznes, ze Stanów Zjednoczonych. W Ameryce Północnej mobilne punkty gastronomiczne działały już w XIX w. choć wtedy jeszcze nie były rozpowszechnione samochody oraz dostęp do energii elektrycznej.

Wraz z rozwojem technologii, w szczególności motoryzacji i elektryczności znacznie wzrosły możliwości objazdowych barów. Wojny światowe napędzające rozwój techniczny również wymogły zwiększone zapotrzebowanie na mobilny catering, jedzenie serwowane w terenie.

W Polsce od kilku lat zauważa się zdecydowany wzrost popularności barów na kołach i to takich barów z prawdziwego zdarzenia, serwujących smaczną i w miarę zdrową żywność oraz posiadających bogate menu. Foodtrucki parkujące na naszych placach zdecydowanie prześcignęły popularne jeszcze w ubiegłym wieku przyczepy z zapiekankami.

Foodtruck XXI w.

W dzisiejszych czasach w restauracji na kołach napijemy się dobrej kawy z ekspresu i zjemy smaczny posiłek, przygotowany ze świeżych składników a nie tylko odgrzaną pizzę. Przygotowanie posiłku czy nawet zaparzenie kawy przy użyciu ekspresu ciśnieniowego wymaga energii. Najczęściej wykorzystuje się gaz LPG do przyrządzania potraw. Coraz więcej jednak jest urządzeń elektrycznych używanych w kuchni i z tego powodu dobry bar na kółkach musi mieć dostęp do źródła energii elektrycznej.

Perfekcyjne Espresso z foodtrucka

Jak najbardziej jest to możliwe. Kawa podawana z dobrze wyposażonego foodtrucja w niczym nie ustępuje małej czarnej podawanej w najlepszych restauracjach. Są nawet pojazdy specjalizujące się w serwowaniu kawy. W takich punktach możemy wybierać rodzaje i sposoby podania ulubionego napoju i mieć pewność, że każda wersja będzie na najwyższym poziomie.

Zasilanie Foodtrucka

Zasilanie Foodtrucka najczęściej realizowane jest poprzez podpięcie się do sieci 230V za pomocą długiego przedłużacza puszczonego po chodniku lub prowizorycznie przewieszonego, tak aby nie utrudniał ruchu pieszego i samochodowego.

Co jednak gdy z takich czy innych powodów nie można się podłączyć do sieci ? W takiej sytuacji pozostaje wykorzystać agregat prądotwórczy 230/480V, baterię akumulatorów.

Zasilanie z agregatu prądotwórczego pozwala na uzyskanie dostępu do energii przez wiele godzin (ograniczeniem jest tylko ilość posiadanego paliwa). Agregat generuje niestety oprócz energii elektrycznej spaliny, których nie chcemy przy jedzeniu i gotowaniu, a przy okazji sporo hałasu.

Zasilanie z akumulatorów jest bardzo eleganckim rozwiązaniem. Nie ma ani spalin ani hałasu - tylko czysta energia. Akumulatory pozwalają na uzyskanie bardzo dużych mocy, jednak mają ograniczoną pojemność i w efekcie nie można się na nich oprzeć przez długi czas.

Dobór akumulatorów oraz agregatu wymaga dokonania obliczeń i ustalenia zapotrzebowania na moc chwilową oraz przewidywany średni dobowy pobór mocy. Uwzględnić należy również czy są możliwości doładowywania akumulatorów po godzinach pracy. Możliwe jest nawet zastosowanie paneli słonecznych, umieszczonych na dachu samochodu. W słoneczne dni możliwe jest uzyskanie około 200-300W energii z metra kwadratowego, jednak w pochmurny dzień takie panele dostarczą zdecydowanie za mało energii.

Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydaje się połączenie agregatu z baterią akumulatorów żelowych. Dzięki temu można znacznie lepiej wykorzystać energię bo akumulatory działają jako stabilizator - oddają więcej energii gdy na przykład działa ekspres do kawy a następnie magazynują jej nadmiar gdy działa mniej urządzeń ale agregat nadal pracuje i produkuje energię.